Музейната експозиция „Съединение на България 1885 г.”
/изложба/
Музейната експозиция „Съединение на България 1885 г.” е открита през 1985 г. по повод честване 100-годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия – събитие, превърнало се в национален символ на новата ни история. Експозицията обхваща периода от подписването на Берлинския договор през 1878 година, който разпокъсва земите, населени с българи на пет части, до Сръбско-българската война от 1885 г. Основните акценти са върху изграждането и развитието на Източна Румелия като втора българска държава, подготовката и осъществяването на Съединението с Княжество България на 6 септември 1885 година. Постоянната изложба „Девети пехотен пловдивски полк във войните за национално обединение” показва подготовката и участието на клементинците във войните за национално обединение.
Временната изложба „Пловдив в културната история на България” представя аргументи, доказващи, че през последните два века Пловдив е духовен център на българските земи и културна столица на България.
Експозиция „Съединение на България от 1885 г.” е проектирана от архитект Пиетро Монтани и е едно от неговите най-значими творчески постижения. През годините автентичният вид на сградата е съхранен и тя продължава да е едно от културните средища на Пловдив.